Gå direkt till innehåll

Nyhetsarkiv

  • ​Dahl välkomnar Erik Sundström till tjänsten som kategori- och inköpsdirektör.

    Dahls nya kategori- och inköpsdirektör Erik Sundström har en bred erfarenhet av sälj- och marknadsutveckling med sig i bagaget. Erik kommer närmast från SSAB Services, en global verksamhet där Erik ansvarade för implementering av affärsstrategier och den globala säljutvecklingen.
    Dessförinnan arbetade Erik på Seco Tools där han haft flera tjänster och bland annat hunnit med att bo och verka i

  • VVS-grossisten Dahl öppnar ännu en butik – denna gång på Värmdö!

    Nu öppnar Sveriges ledande VVS-grossist Dahl Sverige AB ytterligare en butik – denna gång på Värmdö. Den 3 juni slår DahlCenter Värmdö upp portarna med ett stort utbud på en efterfrågad plats.
    DahlCenter Värmdö är en nybyggd butik på hela 2 000 kvadratmeter, det innebär gott om plats för de 11 000 artiklar som fyller hyllorna. Dessutom finns där också en stor utegård om 1 000 kvadratmeter

  • ​Göran Dahlin tar över ledarskapet för Saint-Gobains distributionsverksamhet i Sverige när Tomas Johansson lämnar över för att bli styrelseledamot på heltid

    Göran Dahlin är sedan 2017 ansvarig för Dahl Sverige AB som COO, nu blir han formellt vd för Dahl och blir även styrelseordförande för de andra distributionsverksamheterna inom Saint-Gobain i Sverige: Optimera, Bevego, Kakelspecialisten och Konradssons Kakel. Göran Dahlin tar över från och med 1 juli i år.
    Tomas Johansson har sedan tidigare styrelseuppdrag i riskkapitalbolaget Segulahs portföl

  • Dahl förstärker ledningen av VVS-divisionen

    De senaste åren har VVS-divisionen vuxit kraftigt inom Dahl Sverige AB, Sveriges ledande handelsbolag i VVS-branschen. Därför väljer man nu att ytterligare stärka ledningen för divisionen.
    Daniel Bik, nuvarande marknads- och inköpsdirektör, blir divisionschef VVS samtidigt som en ny funktion inrättas: vice divisionschef VVS. På den nya posten tillträder Magnus Hårde, tidigare divisionschef VVS.

  • VVS-grossisten Dahl etablerar ny butik i Uddevalla

    Nu utökas butiksutbudet i Uddevalla med VVS-specialisten Dahl Sverige AB – Sveriges ledande handelsbolag i VVS-branschen. Den 9 juli slår butiken upp portarna, för att erbjuda en unik kombination av kunskap och produkter.
    – Vi etablerar en rejäl kunskapsbutik, där medarbetarna har hela 146 års samlad branscherfarenhet, säger Peter Gustafsson, försäljningschef för distrikt sydväst.
    Butiken bl

  • VVS-grossisterna Dahl och VVS Centrum går samman – skapar Stockholms mest tillgängliga utbud för VVS-marknaden

    Från och med måndagen den 4 juni kommer kunder hos VVS Centrum AB och Dahl Sverige AB att kunna välja bland hela 17 butiker i Stockholmsområdet, 5 stycken VVS Centrum och 12 stycken DahlCenter.
    Tillsammans utgör Dahl och VVS Centrum de mest tillgängliga VVS-grossisterna på Stockholmsmarknaden, då de ger kunder möjlighet att handla både på VVS Centrum och på Dahl med sina ordinarie kundnummer. K

  • ​Flödesmätning – nytt expertområde inom Dahl

    Att omvandla flöden som spillvatten, avloppsvatten och färskvatten till en avläsningsbar enhet direkt på mätningsplatsen är ingen enkel match. Just därför erbjuder Dahl Sverige AB nu en expertgrupp i ämnet, för kunder inom fastighet, VVS, VA och industri.
    Att mäta flöden är lika aktuellt inom alla verksamhetsområden. Det är bara flödet och förutsättningarna som ändras, och där kräver varje om

  • Dahl hyllar Sveriges rörmokare

    Rörmokare är den yrkeskår som bokstavligen håller Sverige flytande. Som en hyllning till deras arbete kommer nu Rörmokarkalendern, där rörmokare från hela Sverige bidrar med sina bilder och berättelser. Kalendern säljs till förmån för Barncancerfonden och är producerad av Dahl Sverige AB.
    Utan rörmokarens dagliga slit skulle det vatten som rinner genom våra avlopp, radiatorer och kökskranar al

  • Dahl Sverige AB bygger nytt centrallager i Bro i samarbete med Stendörren Fastigheter AB


    VVS-grossisten Dahl har tecknat avtal med Stendörren Fastigheter AB angående ett nytt centrallager i Bro, Upplands-Bro kommun, nordväst om Stockholm. Det nya centrallagret omfattar drygt 160 000 kvadratmeter mark och en byggnad om cirka 60 000 kvadratmeter.
    Byggstart är beräknad till slutet av 2018 och verksamheten beräknas starta i nya lokaler vid årsskiftet 2020/2021.
    Dahl växer i en

  • Verksamheten är åter i drift hos Dahl Sverige AB efter cyberattacken

    Efter cyberattacken som drabbade Dahl Sverige AB och flera andra bolag den 27 juni, är nu verksamheten åter i full drift. Attacken hade mycket kraftig påverkan på samtliga it-system. Företaget har ändå haft aktivitet i de 69 butikerna där personalen registrerat order manuellt med papper och penna.
    I fredags kväll kunde de flesta system startas upp och under helgen har företaget bedrivit full ve

Visa mer